Ciepły dom. Rodzaje grzejników, okien i materiałów do budowy.
Podczas planowania budowy domu i prac nad projektem, warto zastanowić się, jakie ogrzewanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Koszty i komfort cieplny są głównymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę. Nie bez znaczenia jest również wybór okien, rozmieszczenie kaloryferów i ogólne wykorzystanie materiałów do budowy. Zatem, jakie okna zamontować, a także na jakie materiały postawić, aby dom był ciepły?
Materiały budowlane
- Budowa domu z użyciem betonu komórkowego. Nazywany białym, jego kruszywem jest wyłącznie piasek. Produkowany jest w odmianach od 300 do 800. Im wyższa odmiana, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.
- Na ściany dwuwarstwowe nakładamy klej pod spodem płyt oraz na krawędzie. Wełnę mocujemy kołkami. Zaś siatkę zbrojącą umieszczamy w warstwie wcześniej ułożonej zaprawy.
- Zastosowanie ceramiki poryzowanej. Doskonała izolacyjność cieplna jest możliwa dzięki zawartości gliny wymieszanej z trocinami lub mączką drzewną. Przeznaczona do budowy ścian jednowarstwowych. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie powstały mostki termiczne i zbyt grube spoiny. W innym wypadku izolacja nie spełni swojej roli.
- Pomiędzy warstwą elewacyjną a wełna pustka powietrzna musi być wentylowana. Między cegłami pierwszej warstwy umieszczamy puszki wentylacyjne.
- Izolacja z wełny mineralnej lub szklanej jest bezpieczniejsza pod względem ognioodporności. Styropian i poliuretan podczas pożaru tworzą deszcz płonących kropli.
Okna w domu
- Droższe energooszczędne, sygnowane jako pasywne dają realne oszczędności, mimo potrzeby wyłożenia sporej gotówki na początek.
- Okno aluminiowe, modne w loftach i ultra nowoczesnych domach. Mają najniższe właściwości izolacyjne.
- Okno bezramowe. Mają wysokie właściwości utrzymywania ciepła w domu. Są do tego bardzo odporne na uszkodzenia. Można je podłączyć do alarmu.
- Parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest współczynnik przepuszczalności g. Informuje o tym, jaką ilość światła przenika do domu. Zimą pozwala nam to dogrzać pomieszczenie. Latem może spowodować przegrzanie i duchotę.
- Południowa izolacja domu jest najcieplejsza. W tym miejscu należy położyć nacisk na zastosowanie najwięcej przeszkleń i zakupić okna o parametrach,np. 0,60 g.
Rozmieszczenie i rodzaj grzejników a rodzaj okien
- Grzejnik c.o. wiesza się pod parapetem okiennym. W przypadku braku miejsca na ścianie zewnętrznej. UWAGA: Takie rozwiązanie zmniejsza wymianę ciepła. Grzejnik na zewnętrznej ścianie zwiększy koszty, ponieważ aby uzyskać ciepło musi mieć on wysoką moc.
- Grzejnik umieszczony pod oknem może powodować jego parowanie. Należy wybierać okna o odpowiednim poziomie rozszczelnienia. Najgorsze efekty daje duża moc grzejnika podokiennego i słabej jakości okno PCV. Aby zapobiec powstawaniu pleśni i nadmiernego zawilgocenia, grzejnik nie może pracować pełną mocą.
- Grzejniki płytowe. Najpopularniejsze o największej mocy. Zapiekają kurz. Nieodpowiednie dla osób ze skłonnościami do alergii. Mają małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło.
- Żeberka żeliwne. Idealne do stylistyki retro. Ciężkie w utrzymaniu czystości. Szybciej się nagrzewają. Można odjąć lub dodać ilość żeberek przed montażem lub zmodyfikować istniejący układ, aby zapewnić optymalną ciepłotę pomieszczenia.
- Grzejniki konwektorowe. Zajmują mało miejsca i mają sporą moc. Rozkład temperatury przy tego typu ogrzewaniu jest raczej niekorzystny. Przy suficie zachodzi nagromadzenie ciepłoty, zaś przy podłożu bywa zimno. Rozwiązaniem mogą być konwektorowy grzejnik podłogowy. Składa się z instalacji użebrowanych rur w podłodze.
- Drabinka, czyli łazienkowy grzejnik rurowy. Ma minimalną moc grzewczą. W małej łazience nie musi mieć pełnej mocy, ale należy pomyśleć o dobrej wentylacji i uchylnym oknie.
Grzejnik podłącza się do instalacji przy użyciu zaworu regulacyjnego i odcinającego. Budowa domu wymaga przemyślanych rozwiązań, korzystnych w eksploatacji. Warto mieć na uwadze, takie alternatywy jak ogrzewanie podłogowe lub kolektory słoneczne. Pomoże to optymalnie wykorzystać źródła ciepła i w efekcie obniży koszty.
Najnowsze komentarze