Garaże i rodzaje bram garażowych.
Planując budowę domu lub decydując się na budowę oddzielnego budynku do przechowywania pojazdów, warto zastanowić się, jaki konkretny rodzaj garażu spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Czym różnią się garaże i na co zwrócić szczególną uwagę?
Dom jednorodzinny
- Gotowe projekty budowlane nie zawsze uwzględniają umieszczenie garażu. Wówczas należy dobudować wolnostojący budynek na samochody lub dobudować garaż do budynku mieszkalnego. Na postawienie garażu tymczasowego, bez względu na to czy będzie on drewniany czy blaszany nie potrzebujemy zezwolenia. Pozwolenia też nie wymaga budynek ustawiony na działce na czas budowy.
- Dla oszczędnych dobrym pomysłem jest ustawienie wiaty garażowej. Można ją w każdej chwili powiększyć i rozbudować. Chroni auto przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad, mocne słońce. Minusem takiej opcji jest brak zabezpieczenia przed ujemnymi temperaturami.
- Długość minimalna garażu powinna wynosić około 5,5 m. Jeśli mamy zamiar ustawić w garażu na szczytowej ścianie metalowe, bądź inne szafy do przechowywania różnych rzeczy o szerokości, np. 70 cm, wówczas o tyle musimy poszerzyć wymiary naszego budynku.
- Minimalna szerokość wynosi 1.75 m.
- Wysokość jest uzależniona od wysokości auta. SUV lub samochód dostawczy. Trzeba uważać aby auto nie zahaczało o bramę, zwłaszcza, gdy budynek jest usytuowany na niskim przyziemiu.
Bramy garażowe rodzaje
- Brama segmentowa górna. Skrzydło składa się z kilku segmentów, połączonych zawiasami i zabezpieczonymi uszczelkami. Wykonana jest z profili stali ocynkowanej różnej grubości. Segmenty poruszają się na rolkach, dzięki prowadnicom w ścianie i suficie. Zajmują mało miejsca.
- Brama segmentowa boczna. Idealna dla niskich i szerokich garaży. Segmenty ustawione są pionowo. Prowadnice zamontowane są na suficie i podłodze. Do takiego garażu szybko wprowadzimy rower, ponieważ nie trzeba czekać, aż wrota się otworzą do końca.
- Brama uchylna. Ich atutem jest przystępna cena. Mają prosta budowę. Konstrukcja jest wykonana z aluminium lub stali. Skrzydło unosi się na prowadnicach, a następnie chowa pod sufitem w garażu. Charakteryzuje je niska szczelność. W takim garażu bywa bardzo zimno.
- Brama rolowana. Wykonana z wąskich lameli. Są wygodne w obsłudze i szczelne.
- Bramy rozwieranie. Obecnie mało popularne. Składa się z rozwieranych skrzydeł, umocowanych na zawiasach.
Co przyda się w garażu?
Oprócz tego, że w takim budynku są przechowywane samochody, garaż pełni też funkcję małego warsztatu i schowka. Co powinno znaleźć się w garażu?
- Skrzynka z narzędziami.
- Blat roboczy.
- Możemy tam trzymać sprzęt rekreacyjny, rowery, itp. , a także komplety opon, kosiarki do trawy, narzędzia ogrodnicze oraz inne wielkogabarytowe przedmioty.
W malutkim garażu na jedno auto, niewiele się zmieści, dlatego rozbudowanie istniejącego może być bardzo dobrym pomysłem. Taki garaż może być zabezpieczony alarmem, zwłaszcza, gdy mamy drogie auto oraz inny kosztowny sprzęt. Osoby, które mieszkają w bloku, mogą wynająć pomieszczenie na auto. To dobry pomysł, szczególnie, gdy znajduje się w minimalnej odległości od miejsca zamieszkania.
Najnowsze komentarze