Breaking News
 |  | 

Wnętrze

Jak kupić działkę?

img-responsive

Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Najpierw jednak należy zakupić działkę budowlaną, na której będzie stał nasz dom. Jest to pierwsza i chyba najważniejsza decyzja podczas budowy, tak więc warto sprawdzić co wziąć pod uwagę, aby wybór ziemi był dla nas korzystny.

Jak kupić działkę pod budowę domu

Jednym z najważniejszych punktów jakie powinniśmy sprawdzić podczas zakupu działki jest jej wielkość. Warto wcześniej sprawdzić w projektach jaki dom przypadł nam do gustu. Musimy wziąć pod uwagę również garaż oraz to czy będzie on jedno czy dwa samochody . Jeżeli będzie on wolno stojący to po prostu działka powinna być trochę większa. Jeżeli zaś garaże będą w bryle budynku, to należy zwrócić uwagę na szerokość działki, gdyż potencjalny dom może być szeroki. Minimalna wielkość działki na, której postawimy większość domów to około 1000 metrów kwadratowych. Oczywiście im większa będzie jej powierzchnia tym więcej ogrodu zostanie nam za domem. Równie ważny będzie kształt kawałka ziemi, który chcemy kupić. Jeżeli będzie ona wąska oraz długa to możemy mieć problem z postawieniem na niej jakiejkolwiek budowli. Ważne jest bowiem, żeby było jeszcze 5 metrów od zarysu budynku do granicy działki. W innym przypadku będziemy mieć wiele problemów z pozwoleniem na budowę. Najlepszym więc kształtem działki jest ten który przypomina kwadrat, gdzie budowa powinna się zmieścić.

Kiedy znajdziemy już kawałek ziemi o odpowiedniej wielkości, musimy sprawdzić czy leży on w miejscu które nam się podoba. Można kupić działkę na uboczu pod lasem i rzeką, a można znaleźć miejsce między istniejącymi domami na małym osiedlu, gdzie zapewne hałas będzie nieco większy. Decyzja finalnie należy do nas. Jeżeli chodzi o lokalizację warto też sprawdzić czy z miejsca w którym leży działka będzie można swobodnie wszędzie gdzie potrzebujemy dojechać. Sprawdźmy więc odległość od naszego zakładu pracy, przeanalizujmy koszty dojazdu i czy oprócz samochodu jest jeszcze inna alternatywa jeżeli chodzi o transport ( autobus lub pociąg ). Warto też sprawdzić czy w pobliżu są jakieś sklepy pierwszej potrzeby ( spożywcze ) lub jakieś większe miasto, gdzie będziemy mogli załatwiać codzienne sprawy.
Kolejnym aspektem wartym uwagi jest dostęp do mediów. Nie jest to wielka przeszkoda, jeżeli działka nam się naprawdę podoba i jest w dobrej lokalizacji to warto mimo braku mediów w pobliżu rozważyć jej zakup. Problemem jednak będzie podłączenie prądu, gazu oraz wody do domu. Jeżeli obok nie stoją inne domy, a do najbliższej drogi jest kilkaset metrów to może okazać się, że koszty podłączeń będą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oprócz kosztów często dostawcy mediów będą musieli rozbudować obecną infrastrukturę. Będzie to oznaczać oczywiście znacznie dłuższy czas oczekiwania na podłączenie domu do sieci. W skrajnych przypadkach może to nawet być kilka lat. Przed zakupem warto więc odwiedzić poszczególnych dostawców i na podstawie numeru działki można wstępnie uzyskać informację odnośnie możliwości podłączenia do sieci poszczególnych mediów.

jak-kupic-dzialke

ABOUT THE AUTHOR