Breaking News
 |  | 

Wnętrze

Jak oszczędzać wodę? Oszczędność wody w domu i w ogrodzie

img-responsive

Oszczędzanie wody to szerokie zagadnienie, dotyczące zarówno naszych domowych finansów, jak i przyrody. Okazuje się, że woda jest dobrem deficytowym – o czym doskonale wiedzą mieszkańcy suchych obszarów, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie nie mogąc zaspokoić własnego pragnienia. Oszczędzać wodę w domu i w ogrodzie można podczas codziennych czynności – cały czas myśląc o tym, co się aktualnie robi.

Podstawą jest zadbanie o to, by z naszych kranów i spłuczek nie ciekło, nawet minimalnie. Jeśli potrzebny jest dobry hydraulik Warszawa, który dojedzie na miejsce, wymieni uszczelki i zrobi co potrzeba, aby woda nie lała się, gdy kran jest zakręcony. To niewielkie oszczędności dla naszego portfela – ale pozwalają uniknąć marnowania wielu litrów wody rocznie. Zadbajmy też o sprawne działanie piecyka podgrzewającego wodę – jeśli zanim zacznie lecieć woda gorąca, trzeba spuścić wiele litrów zimnej z rur, oznacza to, że coś jest z nim nie tak i warto zadzwonić do serwisu.

Podczas namydlania rąk lub szorowania zębów zakręcajmy wodę, ale przede wszystkim uczmy tego swoje dzieci. Darujmy sobie codzienne kąpiele w wannie pełnej gorącej wody, gdy potrzebujemy się tylko przemyć – krótki prysznic też załatwi sprawę i potrwa znacznie krócej, przez co zaoszczędzi nasz cenny czas – i tysiące litrów wody rocznie.

Dobrą praktyką jest na przykład podlewanie kwiatków w domu wodą zużytą przykładowo do opłukania warzyw – dzięki temu nic się nie marnuje. W ogrodzie natomiast zamontujmy duże balie na deszczówkę i tej właśnie wody używajmy do podlewania kwiatów i warzyw. Zbiorniki na deszczówkę opłacają się podwójnie – można otrzymać dofinansowanie do ich zbudowania od niektórych gmin! Minimalizując zużycie wody z kranu nie tylko dbamy o planetę i prawidłowy obieg wody w przyrodzie, i nie tylko pilnujemy aby nasze wydatki były jak najniższe. Uczymy się także, jak przetrwać z mniejszymi zasobami wody, co może być bardzo cenną lekcją, ponieważ susze nawiedzają nas teraz coraz częściej, niemal co roku, zmuszając do zmiany przyzwyczajeń!

Kategoria: ogród

Tags
jak-oszczedzac-wode-oszczednosc-wody-w-domu-i-w-ogrodzie

ABOUT THE AUTHOR