Breaking News
 |  | 

Wnętrze

Jak sen wpływa na procesy zapamiętywania?

img-responsive

Sen to czas ważny dla całego ludzkiego organizmu. To nocą zachodzą procesy regeneracyjne, a ciało zyskuje energię i siłę na kolejny dzień. Jednak to nie wszystko! Sen ma też bezpośredni związek z procesami zapamiętywania. Jaką rolę pełni nocny wypoczynek w konsolidacji pamięci i przetwarzaniu informacji?

Czym jest konsolidacja pamięci?

Konsolidacja pamięci to proces, w którym nowo nabyte informacje przechodzą z pamięci krótkotrwałej, do długotrwałej. Wówczas wiadomości te stają się trwałe i stabilne, a umysł praktycznie w każdej chwili może je przywołać. Proces konsolidacji pamięci jest bardzo złożony. Można jednak podzielić go na dwa główne etapy. Pierwszym z nich jest konsolidacja hipokampalna. Wówczas nowo zdobyte informacje przechowywane są w hipokampie, czyli części mózgu pełniącej kluczową rolę w przetwarzaniu wiadomości w pamięci krótkotrwałej. To właśnie podczas snu hipokamp przekazuje informacje do kory mózgowej, w której informacje są zapisywane w bardziej trwały sposób. Druga część procesu konsolidacji emocji określana jest mianem systemowej. Wtedy wiadomości z różnych źródeł są łączone, a ich zintegrowanie pomaga w utrwalaniu pamięci długotrwałej.

Sen, a pamięć mięśniowa

Sen ma szczególne znaczenie dla nauki umiejętności ruchowych. Utrwalanie zdolności w pamięci mięśniowej jest praktycznie niemożliwe bez codziennego wysypiania się w wygodnym łóżku, z komfortowym materacem. Najważniejsze procesy dotyczące pamięci proceduralnej zachodzą w fazie snu NREM. Niedostateczna ilość snu lub sen słabej jakości to problemy, które często pogarszają wyniki sportowcom i utrudniają muzykom naukę nowych utworów. Proces rozwijania praktycznie każdej umiejętności tego typu powinien składać się nie tylko z systematycznych ćwiczeń, ale również z poświęcania odpowiednich ilości czasu na regenerację. W tym celu warto nie tylko dbać o higienę snu, ale również dobrze wyposażyć sypialnię – m.in. w wygodny materac i ergonomiczne poduszki.

Niedobory snu, a pamięć – negatywne konsekwencje

Problemy ze snem negatywnie wpływają na funkcjonowanie poznawcze. Jakie są najpoważniejsze konsekwencje związane z pamięcią, które wywołuje poświęcanie zbyt małej ilości czasu na nocny wypoczynek?

  • Trudności z przypominaniem sobie informacji – zmęczenie i niedobory snu sprzyjają problemom z przywoływaniem wiadomości z pamięci długotrwałej.

  • Ryzyko błędów – niedobór snu sprzyja błędom. Jest to szczególnie niebezpieczne w szczególności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

  • Zaburzenia emocjonalne – wahania nastroju to częsty symptom doświadczany przez osoby śpiące przez zbyt małą ilość czasu.

Sen jest ściśle związany z zapamiętywaniem i z funkcjonowaniem poznawczym. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o wypoczynek w ciągu nocy i stosowanie się do podstawowych zasad higieny snu.

Artykuł sponsorowany.

jak-sen-wplywa-na-procesy-zapamietywania

ABOUT THE AUTHOR