Breaking News
 |  | 

Budowa i nieruchomości

Malowanie ścian. Rodzaje najpopularniejszych farb.

img-responsive

Najprostszym sposobem na odświeżenie pomieszczeń i związane z tym małe prace remontowe jest pomalowanie ścian. Jak powinno odbywać się malowanie powierzchni i jaki rodzaj farby do wnętrz wybrać?

Gdzie kupić?

 • W mieszalniach. Produkty są przygotowywane na miejscu na indywidualne zamówienie klienta. Opcja droższa.
 • Markety budowlane. Szeroki wachlarz asortymentu. Dużym plusem jest nie tylko możliwość wyboru odcieni z palety RAL lub NSC. W markecie zaopatrzymy się za jednym zamachem w niezbędne akcesoria, takie jak wałki, pędzle, różnego rodzaju papiery ścierne, szpachle, folie ochronne i taśmy oraz gładzie i grunty.

Malowanie

 1. Większość farb jest wodorozcieńczalna. Przed użyciem należy farbę wymieszać, a następnie według instrukcji i potrzeb rozcieńczyć. Produkty rozpuszczalnikowe są obecnie praktycznie niedostępne, dzięki temu można uniknąć wdychania ostrego szkodliwego zapachu.
 2. Zatłuszczone powierzchnie trzeba umyć używając mydła malarskiego. Kruszące się i łuszczące powłoki zetrzeć, a plamy z tłuszczu i inne zabrudzenia trudne do usunięcia, pokryć farbą izolacyjną.
 3. Ściany należy zetrzeć papierem ściernym lub zeszlifować i odpylić. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, powinniśmy położyć gładź tynkarską i poczekać aż całkowicie wyschnie.
 4. Zagruntować powierzchnię.

Jaka farba do pokoju, a jaka do łazienki i kuchni?

 • Lateksowa. Najlepsza do kuchni i łazienki. Jest odporna na parę wodną, na ścieranie, takie jak mycie oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dodatek silikonu chroni przed pleśnią i zagrzybieniem, dzięki skutecznym właściwościom bakteriobójczym. Teflon chroni przed tłustymi plamami i zapewnia bezpieczeństwo podczas ścierania, zachowując powłokę w nienagannym stanie. Dodatek krzemianów pozwala oddać nadmiar wilgoci, gdy jest zbyt sucho i wchłonąć ją, kiedy w pomieszczeniu jest jej za dużo.
 • Zawierające żywice akrylowe. Są bezzapachowe i w miarę ekologiczne. Ich zaletą jest łatwość pokrywania powierzchni, a także wydajność. Szybko schną. Nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak kuchnia lub łazienka.
 • Winylowe. Doskonale kryją. Są średnio odporne na ścieranie. Mycie ścian pokrytych farbą winylową może skończyć się zniszczeniem i zdarciem powłoki. Nie przepuszczają pary wodnej.
 • Akrylowo- winylowe, łączące właściwości obu produktów.
 • Różnią się też pod względem połysku. Połyskujące są bardziej odporne na zabrudzenia, natomiast matowe maskują defekty powierzchni i dają przytulność.

Niewczesne produkty

 • Innym rodzajem farb są, farby dekoracyjne. Ich głównym zadaniem jest imitowanie materiałów, takich jak beton, kamień, welur, zamsz i wiele innych. Są niezastąpione w pokojach dziecięcych, gdyż często mają w sobie zatopione gwiazdki, zwierzątka lub geometryczne wzory.
 • Mozaikowe. Mają różny czas wysychania wchodzących w ich skład komponentów, dlatego dają oryginalne efekty.

Do malowania używamy szerokiego wałka. Mały pędzelek przyda się do trudno dostępnych miejsc. Nadmiar farby na wałku należy usunąć przy pomocy szorstkiej plastikowej rynienki (do kupienia w marketach budowlanych).
Mały remont najlepiej przeprowadzać wiosną lub latem, kiedy można pomieszczeniom zapewnić odpowiednie wietrzenie. Należy też to zabezpieczeniu niektórych miejsc papierową taśmą i mieć na uwadze, że ściany wewnętrzne potrzebują zazwyczaj dwukrotnego pokrycia. Przed malowaniem można kupić próbniki i dopiero wtedy zdecydować, jaki odcień czy rodzaj produktu będzie najlepiej pasował do naszego mieszkania.

 

malowanie-scian-rodzaje-najpopularniejszych-farb

ABOUT THE AUTHOR