Breaking News
 |  | 

Inne

Narzynki do gwintów zewętrznych

img-responsive

Narzynki to narzędzia wieloostrzowe najczęściej posiadające kształt okrągły, rzadziej kwadratowe i sześciokątne. Te rzadziej spotykane narzynki znajdują zastosowanie w branży samochodowej bądź budowlanej, gdyż tam niema zbyt dużo miejsca na pracę narzynki w oprawce.

Podział i zastosowanie narzynek

Narzynki do gwintowania dzielimy na: narzynki metryczne, narzynki drobnozwojne, narzynki calowo-rurowe, narzynki Witwortha, narzynki zunifikowane, narzynki Pg, oprawki do narzynek jak i zestawy do gwintowania. Są one w dwóch rodzajach: metryczne z oznaczeniem M jak i metryczne drobnozwojne MF. Te dwa rodzaje posiadają kąt wierzchołkowy 60 stopni, mierzony jednostkami [mm]. Jest to jednym z bardziej popularnych gwintów w całej Europie. Wymiary narzynek metrycznych określony jest norma DIN 22 568. Narzynki te należą do grupy narzynek do rur, gdyż to właśnie tam najczęściej stosowany jest gwint. Gwint walcowo rurowy jest określony według normy Niemieckiej DIN ISO 228, lecz wymiary zewnętrzne narzynki są opisane według normy DIN EN 24 231 i posiadają one jedną tolerancję gwintu. On są gwintami o wierzchołku gwintu 60 stopni. Narzynki produkowane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE, która posiada 5% kobaltu. Narzynki ( kliknij tutaj ) HSS dają nam możliwość w pracy w materiałach do twardości 35 HRC, dzięki czemu można mini wykonywać pracę w stalach takich jak stal, staliwo oraz aluminium.

Narzynki posiadają następujące wymiary:

  • Średnicę
  • grubość
  • rowki wiórowe
  • ostrza nacinające

Narzynki wykopują gwint w tolerancji:

  • gwint metryczny – 6g
  • gwint zunifikowany -2A
  • gwint rorowo walcowy – A

 

narzynka metryczna kobaltowa

Narzynki metryczne mogą mieć od trzech do sześciu otworów, co jest zależne od narzędzi. Ich zadaniem jest odprowadzanie materiału podczas gwintowania. Do najpopularniejszych narzynek zaliczamy :narzynka M10, narzynka M12, narzynka M8 oraz narzynka M16 jak i narzynka M20. Narzynki te przeznaczone są do nacinania gwintów zewnętrznych, cechują sie bardzo dobrą jakością wykonania z wysokiej jakości materiałów gwarantujących nam doskonale wykonaną pracę, są bardzo trwałe i twarde dzięki stali z jakiej został wykonany, a mianowicie stal szybkotnąca HSS oraz stal szybkotnąca kobaltowa posiadająca 5% kobaltu, on zapewnia nam odporność narzędzia na wszelkie uszkodzenia i wysokie temperatury. Są one również odporne na wyłamania, pęknięcia, wyszczerbienia i stępienia. Jednak ilość kobaltu nie może być zbyt wysoka, gdyż noże powodować wykruszanie się narzędzia.

Narzynki drobnozwojne to wydajne i mocne narzędzia, które zamilczamy do narzędzi wieloostrzowych, stosowanych do nacinania gwintu. Jak wszystkie narzynki produkowane są ze stali szybkotnącej HSS i HSSE. Narzynkami natniemy gwint za pierwszym przejściem dzięki czemu skuteczność, sprawność jak i produktywność jest znacznie wyższa.

Narzynki calowe do rur -rurowe stosuje się do wykonywania gwintów calowych gdzie kąt zarysu wynosi 55 stopni. Produkowane są one z normą DIN-EN 24231. Przeznaczone są one do wykonywania gwintu na wałku bądź stożku, nakręcając według ruchu zegara ( oferta z narzynkami calowymi do rur ) . Narzynka calowy ma gabaryt o danej średnicy oraz grubości. Na średnicy zewnętrznej znajdują się nacięcia i otwory do mocowania jej w oprawce.

Jak dobrać narzynkę do pręta

Aby odpowiednio dobrać narzynkę do pręta w pierwszej kolejności należy zmierzyć jego średnicę, nożna użyć do tego suwmiarki noniuszowej, np. jeśli średnica wałka wynosi Fi=15,8 mm należy wybrać narzynkę M16. To jaka narzynka będzie odpowiednia do pręta możemy sprawdzić w katalogu firmy Fanar. Każdy gwint ma swoją tolerancję średnicy wałka, gwinty metryczne posiadają standardową tolerancje, jest to 6g. Po nacięciu gwintu za pomocą narzynki, mamy możliwość sprawdzić tolerancję gwintu, do czego są dwa typy sprawdzianów: przejściowe i nieprzejściowe. Sprawdzenia za pomocą metody przejściowej Go powinien się wkręcić na gwintowany wałek, lecz sprawdzian przejściowy NoGo nie powinien się wkręcić na wałek. Po takim sprawdzeniu mamy pewność, że gwint wykonany jest zgodnie chcianej tolerancji.

 

Tags
narzynki-do-gwintow-zewetrznych

ABOUT THE AUTHOR