Breaking News
 |  | 

Budowa i nieruchomości

Projekt budowlany. Podstawowe informacje.

img-responsive

Osoby, które planują budowę domu, mają bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o gotowe projekty. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby wybrać odpowiedni plan, uwzględniający warunki działki, potrzeby rodziny i indywidualne preferencje? A może zamówić taki projekt u architekta? Ponadto, co obejmują projekty budowlane?

Gotowe projekty domów

Znajdziemy je w ofertach firm, większych biurach projektowych lub katalogach.

  • Najważniejszą kwestią jest podjęcie decyzji, o jaki metraż nam chodzi. Wiadomo, że większa liczba metrów kwadratowych przełoży się na wzrost kosztów. Należy więc ustalić ile pokoi, w tym tych z przeznaczeniem na pomieszczenia dodatkowe, np. domowe biuro, pokój gościnny, pracownia, siłownia, itp. będzie nam potrzebnych. Samodzielne ocenianie powierzchni spełniającej wymogi rodziny bywa kłopotliwe. Trudno nam oszacować liczbę metrów kwadratowych przyszłego domu. W tym celu możemy poćwiczyć zgadywanie wielkości znanych nam powierzchni, a następnie zmierzyć je i sprawdzić o ile się pomyliliśmy. Pozwoli to nabrać wprawy w realnym ocenieniu wielkości pomieszczeń w naszym nowym domu.
  • Nie każdy projekt pasuje do działki. Wymiary minimalnej, nienarożnej działki przedstawiają usytuowanie domu, spełniającego Prawa Budowlane. Minimalna powierzchnia pod dom wolnostojący wynosi około 450 m kwadratowych. Działki poniżej 14 metrów kwadratowych można zaadaptować na zabudowę bliźniaczą.
  • Znalezienie dobrego i otwartego na współpracę wykonawcy, a także skorzystanie z konsultacji z architektem.
  • Gotowy projekt możemy nieco zmodyfikować. Dokonanie małych, ale znaczących dla nas zmian może być korzystne. Miejmy na uwadze, że duże zmiany w gotowym projekcie mogą kosztować tyle, co indywidualny projekt architektoniczny.

Dom– co obejmuje projekt budowlany?

  • Projekt zagospodarowania działki i terenu (usytuowanie obiektu, obszar oddziaływania i układ komunikacyjny).
  • Projekt architektoniczno- budowlany (układ przestrzenny, rozwiązania techniczne i materiałowe). W projekcie muszą znaleźć się między innymi: powierzchnia budynku (netto), powierzchnia poszczególnych pomieszczeń, kubatura ogrzewana i pozbawiona ogrzewania. Przy pomocy rysunków przedstawia się: rzuty wszystkich poziomów dachów, przekroje miejsc charakterystycznych, np. schodów, rysunki elewacji wewnętrznych i charakterystyka elewacji. Projekty budowlane bez powyższych wymagań nie będą zatwierdzone.
  • Projekt techniczny ( instalacja, rozwiązania konstrukcyjne, układy energetyczne).

UWAGA: Projekt budowlany i wniosek o pozwolenie na budowę muszą być spójne. Szczególny nacisk należy położyć na zgodność w zakresie nazwy i adresu zamierzenia budowlanego oraz rozwiązań projektowych. Jeśli wraz z pozwoleniem na budowę domu występujemy o pozwolenie na budowę zbiornika na nieczystości, to powinniśmy w każdej części projektu opisać to, a sam zbiornik zaznaczyć w projekcie zagospodarowania terenu.
Projekt domu zamówiony u architekta kosztuje zazwyczaj więcej niż gotowe rozwiązanie. Z usług architekta chętnie korzystają osoby, które mają specyficzne wymagania, planują budowę nietypowych obiektów lub marzy im się dom o wielkiej powierzchni, pełen niecodziennych i oryginalnych rozwiązań. Żaden gotowy projekt nie może być przedłożony do pozwolenia na budowę bez dostosowania go do warunków miejscowych. W związku z tym, niezbędna będzie pomoc architekta adaptującego, który dostosuje gotowy projekt do warunków miejscowych. W myśl Prawa Budowlanego, gotowy projekt nie jest bowiem projektem budowlanym ani też wykonawczym.

 

projekt-budowlany-podstawowe-informacje

ABOUT THE AUTHOR