Breaking News
 |  | 

Budowa i nieruchomości

Rozbiórka domu – o czym warto pamiętać?

img-responsive

Wyburzenie starego, nieużywanego domu jest zwykle niemałym wyzwaniem. W większości przypadków konieczne jest tutaj skorzystanie z pomocy specjalistów. Bez odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim umiejętności nie należy nigdy się za to zabierać. Samodzielne wykonywanie takich prac przez osoby, które nie wiedzą jak zrobić to poprawnie, może być bardzo niebezpieczne.
Pierwszym krokiem w pozbyciu się niepotrzebnego budynku jest zatem znalezienie odpowiedniej firmy, która wykona takie prace. Wybór na rynku jest bardzo szeroki. Właściwie w każdym regionie bez problemu znajdziemy wiele ofert z tym związanych. Bardzo istotne jest wybranie takiej oferty, której zakres jest odpowiedni do naszych potrzeb. Nie wszystkie firmy będą w stanie przeprowadzić dokładnie takie prace, jakie są nam potrzebne. Warto również poświęcić nieco czasu na zapoznanie się ze wcześniejszymi realizacjami danej firmy. Wynajęcie kogoś naprawdę doświadczonego i wykwalifikowanego jest tutaj niezwykle istotne. Nie należy kierować się przy tym wyłącznie ceną.

 

Istnieje wiele kwestii o jakie należy zadbać w czasie rozbiórki domu. Niezwykle istotne jest przede wszystkim zachowywanie wszystkich standardów bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne budynku przy niewłaściwej rozbiórce mogą stwarzać ogromne zagrożenie. Profesjonalna firma musi również dysponować odpowiednim sprzętem. Niekiedy konieczne jest zastosowanie cięższych maszyn budowlanych, takich jak koparka czy spychacz. Wiele zależy rzecz jasna od tego, jaki dokładnie budynek jest obiektem rozbiórki.
Osobną kwestią jest wywóz gruzu . Gruz to naturalna pozostałość po każdej rozbiórce – nawet w przypadku niewielkiego domu otrzymujemy go całe mnóstwo. Warto pomyśleć o firmie, która posprząta również plac rozbiórki i zapewni wywóz gruzu . Jeśli będziemy musieli radzić sobie z tym na własną rękę, możemy spróbować znaleźć osoby lub firmy, które przyjmują gruz. Wbrew pozorom, ma on wiele zastosowań przy pracach budowlanych i może być wykorzystywany w różnych miejscach. Sporym problemem może być jedynie jego transport. Wywóz gruzu wymaga zwykle odpowiedniego samochodu lub przynajmniej pojemnej przyczepy. Jeśli jednak poszukamy odpowiednio, być może uda znaleźć się osobę, która przyjmie gruz i sama zadba o jego transport. W ten sposób pozbędziemy się sporego kłopotu.

 

Nie wszystkie pozostałości po rozebranym budynku muszą być wartościowe. Jeśli dom jest stary, być może znajduje się w nim wiele elementów które będziemy w stanie sprzedać za atrakcyjne pieniądze. Przykładem są tu stare piece kaflowe, charakterystyczne dla dawnych budynków. Przez wiele lat wydawało się, że nie mają one żadnej wartości. Ostatnio jednak wracają one do łask, a stare kafelki cieszą się wielką popularnością. Warto na nie uważać, bowiem na rynku takie rzeczy osiągają naprawdę sporą cenę. Trzeba zatem odpowiednio je zabezpieczyć, aby nie uległy zniszczeniu w trakcie prac rozbiórkowych. Również w tym przypadku możemy znaleźć firmę, która sama zajmie się rozbiórką takiego pieca i zapłaci nam za uzyskane w ten sposób kafelki.
Dużą popularnością cieszą się różne, stare materiały budowlane. Szczególnie drewno jest bardzo cenione. Stare deski, które dla nas nie przedstawiają większej wartości, mogą być niekiedy sprzedane za niemałe pieniądze. Są one wykorzystywane chociażby do produkcji mebli – wielu ludzi ceni sobie takie oryginalne, stare elementy. Dzięki nim meble prezentują się o wiele ciekawiej. Wbrew pozorom, niekiedy nawet liczące sobie kilkadziesiąt lat elementy i materiały bez problemu nadają się jeszcze do wykorzystania.

 

Wyburzenie nawet niewielkiego domu jest zatem procesem składającym się z wielu etapów. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przeprowadzić takich prac samodzielnie, i nie powinniśmy nawet się za to zabierać. Czasami coś wydaje się nam proste, ale w rzeczywistości przy braku kwalifikacji i odpowiedniego sprzętu może być dla nas bardzo niebezpieczne. Warto zatem podejść do tego odpowiedzialnie i skorzystać z pomocy specjalistów.
Jak widać, nie wszystkie elementy wyburzanego domu zasługują na wyrzucenie. Niektóre z nich mogą okazać się naprawdę wartościowe. W czasie rozbiórki warto zatem dokładnie się im przyglądać. W sieci znajdziemy wielu ludzi i firm zainteresowanych kupowaniem takich starych rzeczy. Jeśli nie będziemy na nie uważali w trakcie rozbiórki i zwyczajnie je zniszczymy, możemy stracić coś bardzo wartościowego. Niekiedy okazuje się, że dzięki sprzedaży takich rzeczy odzyskamy sporą część pieniędzy zainwestowanych w rozbiórkę.

rozbiorka-domu-o-czym-warto-pamietac

ABOUT THE AUTHOR