Breaking News
 |  | 

Wnętrze

Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje?

img-responsive

Styl minimalistyczny staje się coraz bardziej popularny w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – jego prostota, harmonijność oraz łatwość w utrzymaniu w czystości sprawiają, że coraz chętniej podążamy nim nawet nieświadomie. Czym jednak charakteryzuje się styl minimalistyczny i jak go wprowadzić do naszego mieszkania?

Styl minimalistyczny – charakterystyka

“Mniej znaczy więcej” – to właśnie tak najprościej można określić styl minimalistyczny. Jego wnętrza są proste, a dodatki i meble ograniczone do absolutnego minimum. Dzięki temu aranżacje sprawiają wrażenie eleganckich, wygodnych, czystych i przestronnych. W tym stylu dominują proste, stonowane kolory: głównie odcienie beżu, szarości i biel, czasem przełamane barwami granatu, ciemnej zieleni, bordo oraz brązów. Zachowanie umiaru dotyczy również samych kolorów, nie należy mieszać ze sobą więcej niż dwóch lub trzech barw.

W stylu minimalistycznym stosuje się proste, geometryczne kształty mebli bez zbędnych zdobień czy ornamentów. Należy unikać również nadmiaru dodatków, ozdób i akcesoriów: o ile sprawdzą się rodzinne fotografie w prostych, naściennych ramkach, narożna półka z roślinami doniczkowymi lub prosta szafka z ulubionymi książkami, o tyle nie ma tu miejsca na dziesiątki bibelotów i pamiątek.

Minimalizm w salonie

Salon minimalistyczny cechuje się przestronnością i prostotą. W aranżacjach znajduje się zwykle komplet wypoczynkowy, prosty stolik oraz szafka pod telewizor i kino domowe. Większe powierzchnie możemy wzbogacić o prosty regał lub komodę, w których będziemy przechowywać dodatkowe przedmioty i akcesoria. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z dodatków: powinny jednak być przemyślane i muszą komponować się z resztą aranżacji. Do ozdobienia wnętrza i nadania mu personalnego charakteru sprawdzą się proste półki i regały, na których możemy umieścić książki, albumy ze zdjęciami czy kilka ważnych pamiątek z podróży. Pomieszczenie wzbogacić możemy również o tekstylia, takie jak zasłony, koce i poduszki, pamiętając, by były one w pasujących do reszty pomieszczenia barwach i bez zbędnych ozdób czy wzorów.

styl-minimalistyczny-czym-sie-charakteryzuje

ABOUT THE AUTHOR